Nawyki w odchudzaniu


Cześć:)

Czy sobie zdajesz  sprawę, jak duży wpływ na nasze życie mają nasze nawyki?  Wiele osób stara się schudnąć, nie zdając sobie nawet sprawy z wielu nawyków które mu to uniemożliwiają. Zastanów się nad tym chwilę razem ze mną.

Pomyśl, wstajesz rano i co robisz? … Jest kolejny dzień, kolejny poranek i co robisz?…

Czy każdy Twój poranek jest podobny? A może wręcz taki sam? Jak to się stało, że każde poranki są dla Ciebie niemal identyczne?

To jest właśnie siła nawyku. Im częściej daną czynność wykonujesz, tym bardziej staje się ona dla Ciebie automatyczna. Nawet nie zastawiasz się nad nią, nad jej wykonywaniem. To Twój nawyk. To tylko moje osobiste przemyślenie, ale myślę że w ciągu dnia większość rzeczy robimy nieświadomie. Gdy kierowca wsiada do auta czy myśli, aby wcisnąć sprzęgło i wrzucić bieg. Czy myśli o tym żeby zahamować? Gdy jedziemy do pracy zastanawiamy się gdzie mamy jechać, gdzie skręcić itd.? W tym czasie nasze myśli są zaprzątnięte całkiem innymi sprawami. Nawet w pracy wykonujemy swoje obowiązki z automatu. Robimy te same rzeczy niemal każdego dnia.

Jaką funkcję ma nawyk? Ułatwia nam funkcjonowanie, zwalnia nas z myślenia. Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ nasze życie jest zautomatyzowane i nie musimy sobie zaprzątać głowy wieloma nieistotnymi sprawami. Nie dajmy się jednak zwieść. To zwolnienie z myślenia kryje w sobie wiele niebezpieczeństw.

Bo co jeśli większość z naszych nawyków jest zła? Jeśli w bardzo ważnych dziedzinach naszego życia jak np. prawidłowe odżywianie mamy takich złych nawyków pełno. Wiele dzisiaj moi drodzy stawiam pytań. Każde pytanie jest celowe. Chce Was zmusić do myślenia.

W dzisiejszych czasach jesteśmy bombardowani wieloma informacjami. Często się nimi kierujemy w naszym życiu, tworząc na ich podstawie nawyki. Ten kto uwierzy, że diety są lekarstwem na nadwagę, będzie je stosował niezliczoną ilość razy. Po każdej nieudanej próbie będzie wybierał inną. Będzie myślał, że musi tylko trafić na tę jedyną która przyniesie mu sukces. Nawyk stosowania diet.

Jeśli czytaliście mój wpis o dietach, to sami wiecie jak sobie taka osoba zaszkodzi. Pocieszające jest jednak to, że każdy nawyk można zmienić. Celowo można zaplanować konkretne działania, i konsekwentnie je realizując, przekształcić je w nawyk którego trudno się wyzbyć. W ten sposób możemy wykształcić zdrowe nawyki, które będą sprzyjać naszemu zdrowiu, wadze, samopoczuciu.

Mam nadzieję, że dałem Ci wiele do myślenia tym wpisem.

Pozdrawiam,

Marcin

Co o tym myślisz?